Go to the page content

Rafael Meksika'da yaşıyor ve Hemofili A’sı var

Elektif Ortopedik Cerrahi (EOC) sıkça sorulan sorular

S. Elektif ortopedik cerrahi için uygun muyum?

C. Kimlerin EOC’ye uygun olabileceğini değerlendirmek için birçok kriter vardır. Ağrı ve operasyon sonrasında oluşabilecek geçici engellilik düzeyine ve ayrıca amaçlanan cerrahi prosedürden beklenen iyileşmeye bağlı olarak hemofili bakım ekibi, hemofilili birey ve aileyle birlikte karar verilecektir. İnhibitörsüz ve inhibitörlü hemofilili bireylerde, bireyin tıbbi öyküsüne dayalı kişisel bir risk değerlendirmesi de gereklidir.

S. İnhibitörlü hemofiliyim, EOC'yi düşünebilir miyim?

A. İnhibitörsüz bireylere kıyasla inhibitörlü bireylerin kanama atakları yaşama riski daha yüksektir ve genellikle daha yüksek düzeyde eklem hasarı yaşarlar ve dolayısıyla elektif ortopedik cerrahi gerektirebilecek daha düşük yaşam kaliteleri olur.

İnhibitörlü hastalarda perioperatif dönemde kanama riski artmış olsa da, ameliyat sırasında kanamayı kontrol edebilen hemostatik ajanlarla ilgili bilgi ve deneyimlerimizdeki ilerlemeler, seçici ortopedik cerrahiyi uygulanabilir bir seçenek haline getirmiştir. İnhibitörlü hemofilili bireylerde cerrahi, (ortopedik ve ortopedik olmayan) artık mümkün olup yaşam kalitelerinin iyileşmesini sağlar.

S. Ne tür bir anestezi alacağım?

C. Operasyon türüne bağlı olarak, sizin için en iyi anestezi türü siz ve anestezi ekibiniz tarafından belirlenir. İşlem boyunca tamamen uyuyabilirsiniz (genel anestezi) veya sadece belirli vücut  kısımlarına anestezi uygulanarak (lokal anestezi) uyanık kalabilirsiniz.

S. İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV) ve/veya Hepatit C Virüsü (HCV) ile enfekte hastalar operasyon için uygun mudur?

C. HIV ve/veya HCV için seropozitifseniz ve ağrılı artrit ve yaşam kalitesinde azalma yaşıyorsanız, hematoloğunuz ve multidisipliner ekibiniz ağrıyı hafifletmek ve yaşam kalitenizi iyileştirmek için EOC yapmayı düşünebilir . Daha yüksek komplikasyon oranı ve postoperatif enfeksiyon riski nedeniyle, EOC kararı aşamasında genel immünolojik durumunuz ve yaşınız her zaman dikkate alınmalıdır.

S. Tam bir EOC prosedürü ne kadar sürer?

C. EOC türü, prosedürün ne kadar süreceğinde belirleyici olacaktır ancak çoğu prosedür birkaç saatten fazla sürmez. Total eklem replasmanı (artroplasti) yaklaşık 2 saat sürecektir ancak bireyin  yaklaşık 2 hafta veya daha uzun süre hastanede kalması gerekebilir. Bazı operasyonlar daha da az zaman alabilir, örneğin cerrahi sinovektomi genellikle 60-90 dakika sürer ve birkaç gün veya hafta hastanede kalmanızı gerektirebilir.

S. EOC'yi düşünürsem, işverenime/veya öğretmenlerime ne söylemeliyim?

C. EOC'yi düşünecek olursanız iyileşme için gereken zamanı dikkate almanız gerekecektir. Bazı operasyonlar günler ila haftalar boyunca hastanede kalmanızı ve fizyoterapi ve rehabilitasyon gerektirebilir. Hemofili hemşireniz, işvereninize /eğitim kurumunuza sunmanız için bir doktor raporu almanıza yardımcı olacaktır.

Referanslar
  • Novo Nordisk, EOS in People with Haemophilia, 2013
  • Raffini L, et al. Br J Hematol. 2007;136:777-787
  • Morfini M, et al. Haemophilia. 2007;13:606-612
  • Hoots WK. Semin Hematol. 2008;45(Suppl 1):S42-49
  • Teitel JM, et al. Haemophilia. 2009;15:227-239
  • Rodriguez-Merchan EC, et al. Haemophilia. 2010;16:84-88
  • Rodriguez-Merchan EC. Haemophilia. 2006;12 Suppl 3:90-101
  • Srivastava A, et al. Haemophilia. 2020;26 Suppl 6:1-158
  • Hanley J, et al. Haemophilia. 2017;23:511-520
  • Escobar MA et al. Haemophilia. 2018;24:693-702

İlgili sayfalar

Operasyona hazırlanma

Operasyona hazırlanma

Sağlık ekibinin görevleri ve operasyona hazırlanırken oynadıkları rol hakkında bilgi edinin.

Cerrahi yolculuğu ve iyileşme bakımı

Cerrahi yolculuğu ve iyileşme bakımı

Rehabilitasyon ve ağrı yönetimi desteği dahil olmak üzere operasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında neler beklemeli?

Bu materyal yalnızca eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hemofili uzmanınız ve/veya diğer sağlık çalışanları tarafından verilen herhangi bir tavsiye veya bilginin yerine geçmez. Hemofilili (inhibitörlü veya inhibitörsüz) bireylerde cerrahi, dikkatli bir şekilde  değerlendirilmesi ve hematologunuz ve multidisipliner sağlık ekibinizin kendi arasında görüşmesi  gereken belirli riskler taşıyabilir. Hemofilili (inhibitörlü veya inhibitörsüz) bireylerde cerrahi daima hemofili konusunda uzman bir tedavi merkezine danışılarak yapılmalıdır.

TR24CH00006