Go to the page content

Bu blog yazısı basit bir varsayıma dayanır: Dışarıda zaman geçirmek hepimize zaman zaman iyi gelebilir. Yani, hepimiz bizi konfor alanlarımızın hemen ötesinde bekleyen temiz hava, doğal ışık ve hoş manzara ile keyifli vakit geçirebilir ve neşelenebiliriz. Dolayısıyla bu blog sağlıklı, eğlence ve harika anılarla dolu bir yaz dönemini nasıl daha iyi değerlendirebileceğinizedair öneriler sunmaktadır.

Bazen duvarlar üzerimize geliyor gibi hissedebiliyoruz.

Hemofiliden bağımsız, son zamanlarda çoğumuz iç mekan faaliyetlerinde uzmanlaştık. Mutfakta yeni yemekler, puzzle, arkadaşlarla görüntülü görüşmeler, isteğe bağlı ev eğlencesi ve koltuklarımızın yanında şınav gibi sayısız şey keşfettik.

Ama birçoğumuz temiz hava, güneş ışığı, kuş cıvıltısı, ağaçlar ve çiçekler, gölde kuğuları izlemek ve arkadaşlarla vakit geçirmek gibi aktiviteleri kaçırmaya başladık!

İyi haber

Neyse ki, tüm bu saydıklarımız hâlen yerinde, pencerenin hemen dışında, caddenin aşağısında veya şehirde bizi bekliyor.

Ayrıca, sağlığınızı desteklerken ve hemofilinizi yönetirken ve yolda saatler veya konaklamada bir servet harcamadan açık havada eğlence dolu bir yaz geçirmenin tamamen mümkün olduğunu belirtmekte fayda var.

Haydi başlayalım!

Gözlerinizi açın ve kulak verin

Nerede yaşıyor olursanız olun, ülkenizin henüz tam olarak keşfetmediğiniz bölümleri olduğundan eminiz. Çok geç değil!

İşte keşfetmeye başlamak için bir öneri!

Kendi ülkenizde turist olun.

“Kendi ülkenizde turist olun."

Kendi ülkenizde turist olmanın keyfini tam olarak yaşamak için yepyeni gözlerle görmeye çalışın. Bu şu anlama gelir: Mümkünse bildiğiniz her şeyi unutun. Birkaç temel eşyayı (veya dışarıda güneş varsa, sevdiğiniz tüm piknik malzemelerini) yanınıza alın ve kendinizi ve ailenizi memnun kalacağınız bir günlük geziyle şımartın.

Yaz planları yaparken faktörleri soğuk tutma meselesi size engel olmasın. Ancak dışarısının ne kadar sıcak olacağını kontrol etmek ve tavsiyelerini sıkı sıkıya izlemek veya doktorunuza danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

“Şehirde kaybolun ve yol tarifi isteyin”

Nerede olduğunuzu bilmemek heyecan verici ve telefonlarımızdaki GPS hizmetleri sayesinde artık alışkın olmadığımız bir deneyim olabilir. Bu nedenle, ülkenizin alışılmadık yerlerini keşfederken kendinize bir şehirde kaybolma ve yardım isteme lüksünü tanıyın. Çoğu insanın doğru yola geri dönmenize yardımcı olmak için ne kadar istekli olduğuna şaşıracaksınız.

Bu arada, bu blogdaki tüm aktivitelerde herhangi bir kanama durumunda kendi kendinize ilk yardım uygulamaya hazır olmanız gerekir. Genel bir ilk yardım kitini yanınıza alın ve bu blog gönderisindeki KDBKH bölümünü dikkatlice okuyun. Her ihtimale karşı.

“Bildiğiniz en güzel yere gidin ve sosyal medyada paylaşım yapmayın”

Hayatınızın ne kadarının sosyal medyaya asla girmediğini hiç düşündünüz mü? Çoğu olmalı, değil mi? Sıkıcı veya acı verici şeyler yerine sadece eğlenceli ve harika anları paylaşmak hepimiz için çok daha kolay. Sonuç olarak sosyal medyadaki yansımamız, sadece yaşamayı hayal edebileceğimiz türde hayatlar yaşıyor.

Neden telefondan uzak duracağınız birkaç huzurlu saat boyunca bunu tersine çevir miyorsunuz? Atmosferin sizi rahatlattığı ve aynı zamanda enerji verdiği muhteşem bir yere mümkünse yürüyün veya bisikletle gidin. Ve ardından sosyal medyada kimseye haber vermeden oturun ve havayı içinize çekin!

Yüksek bir yerden taş sektirin

“Voleybol topu ve su şişelerini kullanarak bahçede bowling oynayın”

Bir zamanlar bir yazar “Yaşlandığımız için oynamayı bırakmıyoruz, oynamayı bıraktığımız için yaşlanıyoruz.” demişti. İddiayı test etmek için, sıcak bir yaz gününde birkaç arkadaşınızla birlikte pratik yapmaya ne dersiniz? Kendi kurallarınızı oluşturabilirsiniz.

Bahse gireriz, bu kendinizi en azından daha genç hissetmenizi ve içten gülmenizi sağlayacak. Ve son olarak, bahçede bowling oynamak bir sonraki aktivite için iştahınızı kabartmanın harika bir yoludur...

 

Arkadaşlarınızla açık havada ateşte veya barbeküde yemek pişirin.

“Arkadaşlarınızla açık havada ateşte veya barbeküde yemek pişirin”

İşte hem eski hem de zamansız bir başka aktivite: Dışarıda yemek pişirmek. Peki ama insanların, her yaz birkaç kez lezzetli yemek pişirmek için makineye ve elektriğe ihtiyaç duymadıklarını göstermekten keyif almasının nedeni ne olabilir?

Bu, gerçek bireysel başarı ve açık bir gökyüzü altında ateşle yemek pişirmenin verdiği özgürlük hissi ile ilgili olabilir. Özüne dönme rutinleri, basitlik söz konusu olduğunda kesinlikle alternatiflere galip gelir ve bu, özellikle yoğun bir yaşam sürüyorsanız zihninize iyi gelebilir.

Orada görüşelim!

İşte plan bu! Anın tadını çıkarın

TR24CH00020